Zbyt wysokie dawki oraz współczynnikiSprawdzone środki w profilaktyce chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są gigantycznym kłopotem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy preparaty i choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się bardziej zaawansowane objawy, albowiem tylko w ten sposób można mieć szansę ocalić potencjał zbioru. Zastosowanie zapobiegawczych rozwiązań wzmacniających trwałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu kłopotom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - pewne działania okresowe

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest w wielu przypadkach znacznie bardziej efektywne oraz ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź innego zboża warto się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, jakie należałoby zaimplementować, aby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• nadzorowanie obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie https://moj-ciagnik.pl/producenci/zetor-czeskie-ciagniki-rolnicze/ portal rolniczy sadzenie zboża w słusznym czasie jest ważne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma rzeczywiście gigantyczne znaczenie.

Zbyt wysokie dawki oraz współczynniki żyzności azotu są w stanie powodować nadmiernie grube, bujne drzewostany, jakie mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, albo inne typu fungicydy zbożowe. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zgnilizna twardzikowa oraz wybór produktów o większej odporności lub też akceptacji na newralgiczne szkodniki oraz choroby, takie jak jęczmień choroba może pomóc zminimalizować niebezpieczeństwo poważnych strat. Główna forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby również zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to większą popularnością tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako wydajna forma asekuracji.

Najnowsze artykuły:

Top